@fwsotelo22 asked 1 month ago.

Sweet potato costs $4.25 a kilogram. how much did julie pay for 7 kg?

   00

Answers

@alahurere answered 1 month ago.

To solve this problem, first convert the kilograms to pounds: 7 kilograms is equal to 7,000 grams. Next, divide the price by the number of pounds. $4.25 ÷ 7 = $0.63. Finally, multiply that answer by the number of pounds: $0.63 x 7 = $4.53.
   00

Replies to this Answer

No reply yet.

@david answered 1 month ago.

Julie bought $28 worth of sweet potatoes. Julie bought 7 kilograms of sweet potatoes, so the price per kilogram was $4.25. So, she paid $4.25 x 7, which is $29.25

   00

Replies to this Answer

No reply yet.

@fiddarrollar answered 1 month ago.

Firstly, we need to convert the price in the question from a per-kilogram price to a per-pound price. To do this, we’ll need to multiply by 2.2 (as there are 2.2 pounds in a kilogram) to get $9.2 per pound.
   00

Replies to this Answer

No reply yet.

@kuryraxu answered 1 month ago.

Julie bought 7 kilograms of sweet potato for $28.75. I'm not sure about Australia, but in the United States, a kilogram of sweet potato costs about $4.25.
   00

Replies to this Answer

No reply yet.

@agappepidi answered 1 month ago.

Julie bought $28 worth of sweet potatoes. Julie bought 7 kilograms of sweet potatoes, so the price per kilogram was $4.25. So, she paid $4.25 x 7, which is $29.25.

   00

Replies to this Answer

No reply yet.